پزشکاندندانپزشکی

بهترین دندانپزشک کودکان در تهران【سال 1402】❤️+ لیست 8 تایی

ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با بهترین دندانپزشک کودکان در تهران آشنا کنیم و مطالبی در این باره به شما عزیزان ارائه دهیم. امروزه در شهر بزرگ تهران کودکانی هستند که با خرابی دندان هایشان و مشکلات دهانی مواجه می شوند. معمولا بزرگ ترین و بیشترین مشکلی که برای کودکان رخ می دهد پوسیدگی دندان است.

به دلیل این که رسیدگی به دندان و تمیز کردن دندان ها در کودکان خردسال سخت تر است. از این رو در ابتدا بهترین دندانپزشک کودکان در تهران، خدمات پیشگیرانه اولیه جهت جلوگیری از پوسیدگی دندان های کودک را ارائه می دهد. خدمات تخصصی مانند شیار پوش یا فلوراید درمانی که جهت جلوگیری از پوسیدگی دندان انجام می شود. در ادامه اطلاعاتی راجع به بهترین دندانپزشک کودکان در تهران به شما خواهیم داد تا در هنگام بروز مشکلات دهانی و دندانی برای فرزندانتان با خیال راحت تری به دندانپزشک اطفال مراجعه کنید .

دندانپزشک متخصص کودکان، خدماتی مانند : پرکردن دندان و ترمیم پوسیدگی، خارج کردن دندان ، ترمیم دندان شکسته و درمان ریشه دندان را جهت رفع طیف وسیعی از بیماری ها و مشکلات دهان و دندان کودکان انجام می دهد. بهترین دندانپزشک کودکان در تهران در رابطه با کودکانی که دچار معلولیت جسمی و ذهنی هستند و به خاطر پایین بودن سن ،اضطراب و ترس شدیدی از دندانپزشکی دارند و با پزشک همکاری نمی کنند ، روش درمان تحت بیهوشی را انجام می دهند .

رشد دندان در کودکان

دندان های کودکان ، همانند بقیه اعضای بدنشان در سنین مختلف رشد می کند، به همین دلیل میزان و نحوه مراقبت از دندان های شیری و دائمی ،نسبت به هم متفاوت است. رشد دندان در کودکان به چند مرحله تقسیم بندی می شود :

مرحله اول: در این مرحله ماده اصلی دندان شکل می‌گیرد ، این مرحله در هفته ششم بارداری شروع می‌شود .

مرحله دوم:  از ماه سوم یا چهارم بارداری ،بافت سخت اطراف دندان شروع به شکل گیری می کند .

پس از تولد نوزاد: در این مرحله دندان‌ها از لثه بیرون می‌زند و در پایان نیز دندان‌های شیری می‌افتد .

بهتر است بگوییم که رشد دندان در هر کودک با کودک دیگر تفاوت هایی دارد اما به طور کلی دندان های شیری بین سن 6 تا 12 ماهگی در می آید . معمولا دندان های دختران زود تر از دندان های پسران در می آیند. اما در نهایت تا 33 ماهگی اکثر دندان های شیری در آمده اند .

رشد دندان در کودکان

جوانه زدن دندان

مراحل جوانه زدن و از لثه خارج شدن دندان به این ترتیب می باشد: این گونه است که معمولا اولین دندانی که در می آید دندان پیشین میانی فک پایین است. که به آن دندان ثنایای مرکزی گفته می شود . بعد از آن دومین دندانی که در می آید دندان ثنایای مرکزی فک پایین است. سپس چهار دندان ثنایای فک بالا درمی‌آید. پس از چهار دندان ثنایای فک بالا ، نوبت به چهار دندان آسیاب و دو دندان ثنایای جانبی (کنار ثنایای مرکزی) می رسد . بعد از آن هم نوبت نیش ها است که از لثه بیرون بیاید . سپس چهار دندان آسیاب دوم یعنی همان آخرین دندان های شیری هم در نهایت در سن 2 سالگی در می آیند .

حدودا در سن 6 سالگی دندان های شیری هم شروع به افتادن می کنند. اولین دندان هایی که شروع به افتادن می کنند ، دندان های ثنایای مرکزی  هستند . آخرین دندان های شیری که دندان نیش یا آسیاب دوم نام دارند هم در سن 12 سالگی می افتند و در نهایت کم کم 32 تا دندان های دائمی به جای دندان های شیری شروع به رشد می کنند و در می آیند. دندان‌های شیری حدود 6 سالگی شروع به افتادن می‌کنند. دندان‌های ثنایای مرکزی اولین دندان‌هایی هستند که می‌افتند و دندان‌های آسیاب نخستین دندان‌های دائمی هستند که درمی‌آیند. آخرین دندان شیری، دندان نیش یا آسیاب دوم، معمولاً در ۱۲ سالگی می‌افتد. در نهایت ۳۲ دندان دائمی جایگزین دندان‌های شیری می‌شود .

به بیانی ساده تر :

 • معمولا اولین دندان هایی که رویش یافته می‌شوند و عموما بین سنین 6 تا 10 ماهگی اتفاق می‌افتد دو دندان پیشین میانی فک پایین است .
 • بعداز دو دندان پیشین میانی فک پایین ، رویش دو دندان پیشین میانی فک بالا ، معمولا بین سنین 8 تا 13 ماهگی اتفاق می‌افتد .
 • سپس دندان‌های پیشین کناری فک بالا و پایین معمولا بین سنین  8 تا 16 ماهگی رویش می‌یابند که در بیشتر موارد دندان‌های فک پایین تمایل به رویش زودتر دارند .
 • دندان‌های آسیاب اول شیری فک پایین و بالا معمولا بین سنین 13 تا 19 ماهگی رشد می کنند .
 • دندان‌های نیش شیری فک بالا و پایین معمولا بین سنین 16 تا 23 ماهگی رویش می‌یابند .
 • و نهایتا هم دندان‌های آسیاب دوم شیری بین سنین 25 تا 33 ماهگی رویش می‌یابند .

دندان های کودکان ممکن است به دلایل مختلفی نیاز به پر کردن داشته باشد ، برخی از آن دلایل خرابی و پوسیدگی ، شکستگی و یا عدم رشد صحیح می باشد . پر کردن دندان های کودکان فقط بر دندان های شیری انجام داده می شود. ممکن است وجود درد و عفونت در دندان های شیری کودکان ، باعث بروز اختلال در غذا خوردن و نجویده غذا خوردن و ایجاد دل درد برای کودک شود. که در این صورت باید به سرعت کودک خود را به بهترین دندانپزشک های کودکان در تهران برسانید .

شکل و اندازه دندان

ثنایای پیشین: دارای لبه صاف می باشند .

نیش: دندان‌های بلند تیز بین ثنایا و آسیاب کوچک هستند .

آسیاب کوچک و آسیاب: بزرگتر هستند و دارای کاسپ می باشند. به بخش برآمده و نوک تیزی که روی سطح دندان قرار دارد کاسپ گفته می شود . وجه تمایز بین دندان‌های آسیاب و آسیاب کوچک با دندان‌های پیشین همین برآمدگی‌های مخروطی شکل کاسپ است .

دندان‌های آسیاب کوچک دو کاسپ دارند. تعداد کاسپ دندان‌های آسیاب چهار عدد یا بیشتر می باشد .

نقش بهترین دندانپزشک کودک در روند درمان 

کودکان در سنین پایین بسیار حساس هستند و همان طور که می دانید ، ارتباط داشتن با این گروه سنی نیازمند دانش و تجربه و مهارت بالا می باشد .بهترین دندانپزشک کودکان در تهران با دارا بودن دانش و مهارت های بالا ، ارتباط خیلی مناسب و دوستانه ای با کودکان برقرار می کند و همین امر موجب اطمینان خاطر و افزایش آرامش و کاهش استرس کودک می شود و باعث می شود کودک همکاری بیشتری با دندانپزشک داشته باشد .

در خیلی از مواقع استرس از دندانپزشک و مراکز دندانپزشکی ، ریشه در کودکی افراد دارد . به همین دلیل اگر این ترس ها و دلهره ها در همان کودکی فروکش نکند، فرد در سنین بالا تر ( بزرگسالی ) از مراجعه به دندانپزشکی خودداری می کند و از این رو  آسیب ها و ناهنجاری های دهانی و دندانی شدیدی برای فرد رخ می دهد و روند درمان سخت تر و پیچیده تر و آزار دهنده تر می شود .

به همین دلیل توصیه می شود که حتما با انتخاب یکی از بهترین دندانپزشک کودکان در تهران ، سلامت دندان های فرزند عزیزتان را تضمین کنید.

بهترین زمان مراجعه به دندانپزشکی اطفال

بهتر است بدانید حتی اگر کودکتان احساس درد و ناراحتی نداشت هم نیاز هست که کودکتان را برای معاینه وضعیت دهان و دندان هایش نزد بهترین دندانپزشک کودکان در تهران ببرید .با این کار به راحتی می توانید زمینه همکاری بهتر و آشنایی بیشتر با محیط و وسایل دندانپزشکی را در سنین بالاتر برای کودکتان فراهم کنید . ویزیت دندان های کودکان حداقل باید در سن ۲ سالگی انجام شود .

اما لازم به ذکر است که مناسب ترین زمان مراجعه به بهترین دندانپزشک کودکان در تهران ، در زمان رویش اولین دندان های شیری است. با این کار می توانید از راهکار های درست و صحیح نگهداری از دندان های شیری و باید و نباید های بهداشتی ،قبل از اینکه دندان ها به پوسیدگی برسد ، مطلع بشوید و از بروز خیلی از مشکلات دهانی و دندانی برای فرزندتان جلوگیری کنید .

همچنین با توجه به درد و ناراحتی ای که برخی کودکان هنگام رویش دندان های شیری خود دارند ؛ با مراجعه به موقع و منظم به بهترین دندانپزشک های کودکان در تهران ، می توانید نسبت به ژل های مخصوص و مسکن هایی که برای تسکین درد دندان فرزندتان هنگام رشد و رویش دندان هایش وجود دارد ، مشاوره های لازم را دریافت کنید .

بهترین زمان مراجعه به دندانپزشکی اطفال

علائم دندان در آوردن

همه نوزادان و کودکان به هنگام  رویش دندان هایشان علائمی دارند که این علائم در کودکان ، مختلف است. بعضی نوزادان و کودکان ، رویش دندان  هایشان با درد و ناراحتی همراه است ولی بعضی از کودکان و نوزادان بدون درد و ناراحتی و اذیت شدن ،دندان هایشان رشد می کند .

علائمی که برخی کودکان و نوزادان هنگام رویش دندان هایشان از خود نشان می دهد مواردی است که به آن ها اشاره می کنیم :

 • بی‌قراری در طول روز
 • افزایش در میزان مکیدن انگشت
 • مالیدن لثه‌ها
 • افزایش جریان بزاق و خارج شدن آن از دهان
 • قدری بی اشتهایی
 • خارش لثه

توجه داشته باشید اگر کودکتان بیش از حد دچار تب شد و یا با اسهال شدید و آبریزش بینی مواجه شد و این علائم بیش تر از یک روز به طول انجامید،  علائم را جدی بگیرید و حتما کودکتان را به بهترین دندانپزشک کودکان در تهران برسانید.

روش تسکین درد رویش اولین دندان های کودک

اگر کودک شما بیش از حد دچار درد و ناراحتی شد ، می توانید از کمپرس سرد استفاده کنید .به این صورت که یک تکه پارچه تمیز و خیس را مدتی در یخچال قرار دهید سپس بعداز خنک شدن، پارچه را از یخچال خارج کنید و  از کودکتان بخواهید آن را با فشار زیاد بجود . البته این روش بستگی به سن کودک شما هم نیز دارد . کودک باید قادر به جویدن باشد تا بتواند این کار را انجام دهد.

روش دیگری که می توانید از آن روش برای تسکین درد دندان های کودکتان استفاده کنید ، ماساژ دادن است. شما می توانید با انگشت تمیز ، محل رویش دندان را ماساژ دهید . با انجام این کار شما سبب تسکین درد نوزادتان می شوید .

در ضمن حلقه‌های لاستیکی مخصوصی هم وجود دارد که می‌توانید ابتدا آن را در یخچال قرار داده و سپس از کودک بخواهید تا آن را گاز بگیرد.

در صورت ادامه یافتن درد و ناراحتی حتما باید به بهترین دندانپزشک کودک در تهران مراجعه کنید تا در صورت نیاز داروی مسکن تجویز نماید.

به هیچ عنوان فراموش نکنید هرگز نباید بدون مشاوره با دندانپزشک کودکان از ژل‌های بی‌حسی موضعی جهت تسکین درد استفاده نکنید زیرا این ژل‌ها، به خصوص انواعی که حاوی بنزوکائین هستند، دارای عوارض می‌باشند و مصرف بدون نسخه و بی تجویز پزشک ، به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود .

کلام آخر 

از شما عزیزان سپاس گزاریم که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید.سایت جراحتو سعی بر این داشته تا شما عزیزان را با بهترین دندانپزشک های کودکان در تهران آشنا کند و نکاتی در این رابطه به شما ارائه بدهد. امیدواریم همواره این نکات برایتان مفید واقع شده باشد. همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و جهت دریافت مشاوره با شماره های ذکر شده در این مقاله تماس حاصل فرمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × سه =

دکمه بازگشت به بالا