پزشکان

بهترین فوق تخصص غدد در ایران【سال1402】❤️ + لیست 8 تایی

ما در این مقاله قصد داریم شما عزیزان را با بهترین فوق تخصص غدد در ایران آشنا کنیم و اطلاعات مفیدی را در رابطه با بیماری های مرتبط با غدد درون ریز بدن در اختیارتان قرار دهیم. همانطور که می دانید غدد درون ریز بدن نقش بسیار مهمی در تنظیم کلی سیستم بدن دارند و در صورت بروز هرگونه نقص و خللی ممکن است عواقب جبران ناپذیری را پدید آورد. از این رو به شما توصیه می کنیم تا با علائم این نوع بیماری آشنا باشید و در زمان موجهه شدن با آن سریعا نزد بهترین فوق تخصص غدد در ایران بروید و تحت درمان های لازم قرار بگیرید.

بهترین فوق تخصص غدد در ایران کیست؟

بهترین فوق تخصص غدد در ایران پزشکی می باشد که در زمینه انواع بیماری های داخلی و مرتبط با غدد درون ریز تخصص، مهارت و سابقه بسیاری را دارا می باشد و همواره از روش های جدیدی به منظور درمان بیماری ها بهره می گیرد. اختلالات غدد درون ریز در پی مختل شدن و مشکل دار شدن سیستم غدد درون ریز رخ می دهند و منجر به نقص در عملکرد هورمون ها، کاهش یا افزایش بیش از حد هورمون ها می گردند.

عوامل بسیار زیادی منجر به اختلالات غدد درون ریز می شوند که از جمله این عوامل شامل: ایجاد تومور خوش خیم در غدد، عوامل ژنتیکی و سبک زندگی نادرست می باشد که بهترین فوق تخصص غدد در ایران با بررسی های لازم، به درمان ان ها می پردازد.

بهترین فوق تخصص غدد در ایران کیست؟

چه زمانی باید به سراغ بهترین فوق تخصص غدد در ایران بروید؟

در صورتی که با هریک از علائم زیر مواجهه شدید، می بایست بدون تلف نمودن زمان، به سراغ بهترین فوق تخصص غدد در ایران بروید و تحت درمان های لازم قرار بگیرید. از جمله این علائم به شرح زیر می باشد:

 1. وجود افسردگی یا اضطراب غیر منتظره و ناگهانی
 2. افت شدید فشار خون
 3. خستگی یا ضعف بسیار زیاد
 4.  کم آبی شدید بودن
 5. گیجی یا از دست دادن هوشیاری کامل
 6. اختلالات خواب
 7. مبتلا شدن به سردردهای بی دلیل و شدید
 8. استفراغ و اسهال بسیار
 9. مشکلات متعدد در قسمت چشم از قبیل: درد یا برآمدگی، خشکی، سوزش و فشار
 10. کند شدن ضربان قلب
 11. دشواری در نفس کشیدن

انواع بیماری های غدد درون ریز

این امکان وجود دارد که غدد درون ریز منجر به اختلالات و بیماری های بسیاری شوند که درمان آن ها توسط بهترین فوق تخصص غدد در ایران صورت می گیرد. از جمله بیمار یهای غدد درون ریز شامل موارد زیر می باشد:

 1. کم کاری و پرکاری تیروئید: این نوع بیماری در اثر ترشح غدد تیروئید ایجاد می شود که در صورت کاهش تولید هورمون های تیروئیدی، فرد منجر به کم کاری تیروئید می شود که در اطفال دچار کندی رشد می گردد. بیماری پرکاری تیروئید نیز در صدد افزایش هورمون تیروئیدی پدید می آید و علائم این بیماری شامل: کاهش وزن، تشدید ضربان قلب و تعریق است.
 2. دیابت: بهترین فوق تخصص غدد در ایران، بیماری دیابت را از رایج ترین بیماری های غددی می داند و در صورتی که در بدن انسولین موردنیاز تولید نشود و یا بدن توانایی استفاده از انسولین را نداشته باشد، دچار دیابت شیرین می شود.
 3. سندروم تخمدان پلی کیستیک: این بیماری در صورتی که در کوتاهترین زمان ممکن شناسایی شود، مشکلی ایجاد نمی کند و به کمک برخی داروها و تغییر سبک زندگی قابل درمان و کنترل می باشد. اما در صورتی که ادامه دار باشد و پیشرفت نماید، ممکن است سبب ناباروری، ابتلا به دیابت و مشکلات قلبی شود.
 4. گواتر: بیماری گواتر در پی رشد و تورم کل غده یا بخشی از آن ایجاد می شود و بهترین فوق تخصص غدد در ایران خاطر نشان می کند که این بیماری علائمی مشابه علائم تیروئید پرکار و کم کار را دارد و علت اصلی ابتلا به این بیماری کمبود ید در بدن می باشد.
 5. سندروم کوشینگ: این نوع بیماری در اکثر مواقع در اطفال به وجود می آید و افرادی که از داروهایی با دوز بالای کورتیکواستروئید مصرف می کنند، ایجاد می شود.
 6. پوکی استخوان: بهترین فوق تخصص غدد در ایران خاطر نشان می کند که در صورت مختل شدن غدد درون ریزف پوکی استخوان به خصوص در میان زنان یائسه ایجاد می شود. دلیل اصلی ایجاد شدن بیماری پوکی استخوان، متلاشی شدن و از بین رفتن سلول های استخوانی می باشد.
 7. هاشیموتو: بهترین فوق تخصص غدد در ایران، بیماری هاشیموتو را یکی دیگر از رایج ترین بیماری های غدد درون ریز و هم چنین شایع ترین اختلالا تیروئیدی اشاره می کند و این نوع بیماری خود ایمنی در اکثر مواقع خانم ها را درگیر و مبتلا می نماید و در نهایت سبب کم کاری تیروئید می شود.
 8. پرولاکتینوما: یکی دیگر از بیماری های غدد درون ریز که در صدد افزایش هورمون پرولاکتین به وجود می آید، بیماری پرولاکتینوما می باشد. این نوع بیماری زمانی رخ می دهد که هورمون پرولاکتین از مقدار طبیعی خود، فراتر رود و لازم به ذکر است که این هورمون در تولید شیر مادر نقش به سزایی ایفا می کند.
 9. نارسایی آدرنال و بیماری آدیسون: علت اصلی ایجاد شدن این نوع بیماری، کم کاری غده فوق کلیوی و در نتیجه کاهش هورمون کورتیزول و آلدسترون می باشد.
 10. بیماری گریوز: بهترین فوق تخصص غدد در ایران علت ایجاد این نوع بیماری را تولید بیش از حد هورمون تیروئید توسط سیستم ایمنی بدن با ایجاد آنتی بادی ها می داند. در بیماری گریوز فرد بیمار دچار پر کاری تیروئید می گردد.
 11. سرطان تیروئید: این نوع سرطان از کم یاب ترین نوع سرطان ها می باشد و انواع متعددی دارد. این نوع سرطان بیشتر در میان خانم ها رواج دارد و در غده تیروئید به صورت گره یا توده ایجاد می شود.
 12. آکرومگالی و غول پیکری: در صدد افزایش بیش از اندازه هورمون رشد توسط غده هیپوفیز، بیماری آکرومگالی و غول پیکری پدید می آید.

انواع بیماری های غدد درون ریز

علت اصلی به وجود آمدن بیماری های غدد درون ریز

بهترین فوق تخصص غدد در ایران دلایل متعدد و متنوعی را در ایجاد بیماری های مرتبط با غدد درون ریز متابولیسم بیان می کند که به طور کلی می توان این اختلالات را در دو دسته جای داد که عبارتند از:

1- در برخی مواقع علت اصلی ایجاد شدن این نوع بیماری ها را، بهترین فوق تخصص غدد در ایران، عدم تعادل هورمون ها می داند. این بدان معناست که غده درون ریز در برخی مواقع هورمونی را بیش از حد نیاز تولید می کند و منجر به افزایش آن در بدن می شود و در برخی مواقع نیز سبب کاهش تولید و در نتیجه کمبود آن می گردد.

2- دسته دوم در ایجاد بیماری غدد درون ریز، تاثیر گذاری برخی ضایعات همچون تومورها و ندول ها بر روی میزان ترشح هورمون ها می باشد.

کلام آخر

از شما عزیزان سپاس گزاریم که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید، سایت جراحتو سعی بر این داشته تا شما را با بهترین فوق تخصص غدد در ایران همچنین انواع بیماری های غدد درون ریز آشنا کند و امیدواریم مطالب گفته شده برای شما مفید و سودمند واقع شده باشد. همچنین در صورت داشتن سوال و یا مشاوره با شماره های ذکر شده در قسمت بالا تماس حاصل فرمایید.

4.7/5 - (10 امتیاز)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا