پزشکان

بهترین آزمایشگاه در کرج ❤️【سال 1401】+ لیست 8 تایی

در این مقاله قصد داریم شما را با بهترین آزمایشگاه در کرج آشنا کنیم؛ قبل از آن بهتر است درباره ی اهمیت آزمایشگاه ها و مفاهیم مربوط به آزمایش بیشتر بدانید. انسان از گذشته تاکنون به دنبال انجام اقداماتی بوده تا بتواند کیفیت زندگی خود را ارتقاء دهد. یکی از این اقدامات نیاز به آزمایش و ساخت آزمایشگاه ها در زمینه های مختلف، مانند: صنعت، کشاورزی، پزشکی و… می باشد. در این میان تأسیس آزمایشگاه های تشخیص پزشکی در راستای کمک به پزشکان و بیماران، تأثیر مستقیمی بر سلامت و توسعه کیفیت زندگی افراد دارد. کسب رضایت مراجعین و جلب اعتماد پزشکان از اهداف اصلی هر آزمایشگاهی است و تنها با ارائه ی نتایج معتبر، تشخیص دقیق و سریع ممکن خواهد بود. از این رو، ارتقاء دانش و رعایت اخلاق حرفه ای در کنار استفاده از پیشرفته ترین تجهیزات آزمایشگاهی روز دنیا، از اولویت های مهم هر آزمایشگاهی می باشند.

انواع آزمایشگاه های پزشکی

یکی از اقدامات تشخیصی بسیار مهم در تشخیص و درمان بیماری ها که توسط پزشکان معالج تجویز می شود، انجام آزمایش های پزشکی است. به طور کلی، آزمایشگاه های تشخیص پزشکی، مؤسساتی پزشکی هستند که مطابق ضوابط تعیین شده از سوی قانون، تأسیس می شوند؛ و در آن ها نمونه های مختلف دریافت شده از بدن فرد، جهت تشخیص بیماری ها مورد بررسی و آزمایش قرار می گیرند.

آزمایشگاه ها با استفاده از تجهیزات و دستگاه های مخصوص، تست های مختلف و فرایندهای شیمیایی خاص و … را روی نمونه های دریافت شده از مراجعین انجام می دهند و با توجه به خدماتی که ارائه می دهند، انواع مختلفی دارند، که عبارتند از:

آزمایشگاه ژنتیک

روش هایی که در این نوع آزمایشگاه ها به کار می رود، علاوه بر پیچیده بودن، بسیار پر هزینه هستند. معمولا برای افرادی که به بیماری های ارثی و مادرزادی مبتلا هستند، قصد ازدواج فامیلی دارند یا خانم های باردار، جهت تشخیص و پیشگیری از بیماری های مادرزادی جنین، خدمات این نوع آزمایشگاه ها کاربرد دارد. ارائه ی مشاوره های ژنتیک از دیگر خدمات این آزمایشگاه ها است.

روش های به کار رفته در آزمایشگاه ژنتیک، مبتنی بر روش های مولکولی مثل PCR و NGS، بررسی های سلولی و … می باشد. نقش کامپیوترهای پیشرفته در بررسی و تحلیل نتایج آزمایش های ژنتیک، بسیار پر رنگ است. آزمایشگاه های ژنتیک نیز به چهار دسته تقسیم می شوند:

 • غربالگری نوزادان
 • آزمایشات تشخیص ناقلیت
 • خدمات NGS و آنالیز داده ها
 • آزمایشات تشخیص و غربالگری پیش از تولد

انواع آزمایشگاه های پزشکی

آزمایشگاه پاتولوژی

آزمایشگاه پاتولوژی (آسیب شناسی) بیشتر در تشخیص انواع سرطان کاربرد دارد. نتایج حاصل از آزمایش های پاتولوژی نقش مهمی در مراحل تشخیص و درمان بیماری ها دارد. همچنین، تأثیر این آزمایش ها در نظارت بر روند پیشرفت کردن بیماری، پیش بینی و تعیین میزان خطر مبتلا شدن به بیماری خاص، جلوگیری از ابتلا به بیماری اثبات شده است.

آزمایشگاه پاتوبیولوژی

آزمایشگاه پاتوبیولوژی (آسیب شناسی زیست شناختی)، ترکیبی از دو آزمایشگاه تشخیص طبی و پاتولوژی است. آزمایشگاه هایی از این نوع، معمولا پیشرفته تر و مجهزتر هستند و فضای بیشتری را به خود اختصاص می دهند. آزمایش های پاتوبیولوژی، در پیشگیری، شناسایی و درمان بسیاری از اختلالات ژنتیکی، عفونت ها، سرطان ها، آلرژی ها و … کاربرد دارند و خود به دو دسته ی بالینی و تشریحی تقسیم می شوند.

آزمایشگاه تشخیص طبی

آزمایشگاه تشخیص طبی، به بررسی و آزمایش روی نمونه های گرفته شده از بدن بیمار (خون، ادرار و …)، با هدف تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری و همچنین بررسی وضعیت سلامت افراد انجام و ارائه می شوند. این آزمایشگاه ها بخش هایی نظیر بیولوژی، میکروبیولوژی، ایمونولوژی، بیوشیمی، هماتولوژی، سیتولوژی، پاتولوژی، مولکوالر ژنتیک و سیتوژنتیک و … را در بر می گیرد.

انتخاب بهترین آزمایشگاه در کرج

بهترین آزمایشگاه در کرج همواره در تلاش است در جهت تشخیص صحیح و به موقع بیماری ها، ارزیابی پیشرفت بیماری یا بهبودی آن، تأیید سلامت فرد، پاسخ دادن به سؤالات مطرح شده در روند تشخیص نوع بیماری، خدمات خود را ارائه دهد. از سوی دیگر، تشخیص صحیح بیماری ها و ارائه گزارشی معتبر و درست از نتیجه آزمایش ها، نیازمند همکاری و ارتباط دو جانبه آزمایشگاه و پزشکان معالج است.

علاوه بر مجهز بودن آزمایشگاه به تکنولوژی ها و تجهیزات پزشکی مدرن، “کارکنان و پرسنل آزمایشگاه”، ویژگی مهم و برجسته ی دیگری در انتخاب بهترین آزمایشگاه در کرج محسوب می شوند. آن ها علاوه بر تسلط بر علوم آزمایشگاهی و داشتن تخصص و تحصیلات مرتبط، نیازمند پایبندی به اصول اخلاق حرفه ای هستند. رعایت امانت داری، اخلاق، دقت و سرعت در ارائه نتایج حاصل از آزمایش، اصول مورد تأکید سازمان هایی نظیر سازمان بهداشت جهانی و سازمان جهانی استاندارد می باشند و آزمایشگاه ها ناگزیر به رعایت آن ها هستند.

ما در این مقاله فهرستی از بهترین آزمایشگاه در کرج، در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد، تا جهت انجام آزمایشات خود و دستیابی به نتایج معتبر جهت طی مراحل درمانی، به آن ها مراجعه کنید؛ پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید. لازم به یادآوری است که سایت جراحتو، قبلا فهرستی از بهترین آزمایشگاه در تهران را ارائه داده که در صورت تمایل می توانید، آن مقاله را نیز مطالعه کنید.

آزمایشگاه پاتوبیولوژی کیمیا

آزمایشگاه پاتوبیولوژی کیمیا

آزمایشگاه پاتوبیولوژی کیمیا، فعالیت خود را در سال 1391، در دو بخش تشخیص طبی و پاتولوژی آغاز کرد. مسئول فنی آزمایشگاه دکتر رویا رنجبران، دارای بورد تخصصی پاتولوژی تشریحی و بالینی می باشند. ایشان فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی شیراز در رشته ی پزشکی عمومی و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در رشته ی تخصص پاتولوژی بوده و از سال 1377 تاکنون به عنوان مسئول فنی آزمایشگاه تشخیص طبی و پاتولوژی به فعالیت مشغول می باشند.

ساختمان آزمایشگاه کیمیا، در سه طبقه و مجهز به آسانسور می باشد. طبقه ی اول جهت پذیرش، جوابدهی و نمونه گیری از مراجعین در نظر گرفته شده است. اتاق مسئول فنی و بخش های فنی آزمایشگاه جهت انجام آزمایش ها در طبقه ی دوم قرار دارد. آزمایش های انجام شده در این مجموعه، بر اساس استانداردهای جهانی و مطابق با دستورالعمل وزارت بهداشت و درمان، با نظارت کامل مسئولین بخش های فنی، سوپروایزر و مسئول فنی انجام می شوند.

بخش های مدیریت و اداری، حسابداری و اتاق کنفرانس در طبقه ی سوم قرار گرفته اند. آزمایشگاه پاتوبیولوژی کیمیا، برای آسان کردن رفت و آمد معلولین، سالمندان، خانم های باردار، کودکان و … در قسمت ورودی مسیر شیب دار تعبیه نموده و کسانی که نیازمند استفاده از صندلی چرخ دار هستند، می توانند از پذیرش درخواست کنند تا صندلی چرخ دار در اختیارشان قرار دهد. این آزمایشگاه، یکی از بهترین ها در لیست بهترین آزمایشگاه در کرج است.

خدمات

 • پاتولوژی
 • ایمونولوژی
 • بیوشیمی
 • هورمون شناسی
 • سرولوژی و الکتروفورز
 • هماتولوژی و الکتروفورز
 • میکروب شناسی و انگل شناسی

آدرس: استان البرز، کرج، بلوار طالقانی شمالی، بالاتر از اداره پست، خیابان مرجان، خیابان شهید میرزایی، نبش کوچه فرشید، پلاک 55
تلفن تماس: 7 – 02632263995

آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پزشکی رازی

آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پزشکی رازی

آزمایشگاه ژنتیک و پاتوبیولوژی رازی در سال 1370، توسط دکتر کیان جوادی کوشش، تأسیس شد. این آزمایشگاه در هفت طبقه طراحی شده (مجهز به آسانسور، ویلچر) و شامل بخش های مجزای پاتولوژی، سیتولوژی، هماتولوژی، میکروبیولوژی، سرولوژی، هورمون، بیوشیمی، کروماتوگرافی، فلوسیتومتری و ژنتیک می باشد. بهره گیری از تکنولوژی های جدید و کادر با تجربه و متخصص، از ویژگی های برجسته این مجموعه است؛ آزمایشگاه ژنتیک و پاتوبیولوژی رازی، با سابقه ی سه دهه فعالیت به عنوان یکی از بزرگ ترین و پیشرفته‌ ترین آزمایشگاه‌ ها در سطح استان البرز از برترین های لیست بهترین آزمایشگاه در کرج است.

خدمات

 • تست کرونا
 • مشاوره رایگان پزشک متخصص آزمایشگاه
 • پاتولوژی (تومور مارکر، هیستو پاتولوژی، پاپ اسمیر)
 • آزمایشگاه ژنتیک (سیتوژنتیک، مولکولی، نوروژنتیک)
 • آزمایشگاه تشخیص طبی (سرولوژی، ایمونولوژی، هورمون شناسی، فلوسایتومتری، هماتولوژی، بیوشیمی، میکروبیولوژی)

آدرس: استان البرز، کرج، خیابان شهید بهشتی، نرسیده به سه راه گوهردشت، ولیعصر 5

تلفن تماس: 02632756290

آزمایشگاه تشخیص طبی حکیم

آزمایشگاه تشخیص طبی حکیم

آزمایشگاه تشخیص طبی حکیم، با هدف ارائه خدمات تشخیص طبی، در سال 1379 تأسیس شد. برخورداری از پزشکان و پرسنل با تجربه و متخصص، در کنار استفاده از تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی، سبب شده است مراجعین این مرکز با درصد بالای رضایت از خدمات ارائه شده بهره مند شوند. همچنین، این آزمایشگاه در سال 1385 به عنوان اولین آزمایشگاه در استان البرز، گواهینامه مدیریت کیفیت ISO9001 را از مؤسسه بین المللی TUV-NORD آلمان، دریافت کرده است. بخش مولکولی آزمایشگاه حکیم، در طی ده سال فعالیت، موفق به راه اندازی و ارائه بیش از پنجاه تست جدید در کشور شده است.

خدمات

 • بیوشیمی، آنالیز ادرار و انگل شناسی
 • انجام تست اگریگومتری (بررسی عملکرد پلاکت ها)
 • خدمات فلوسایتومتری، تشخیص طبی، ایمونولوژی و سرولوژی
 • انجام تست های اولیه و تکمیلی برای تشخیص ضد انعقادهای لوپوسی
 • انجام کلیه ی تست های بررسی کننده ترومبوز (لخته خون) و خونریزی دهنده
 • خدمات HPLC، خدمات مولکولی، میکروب شناسی، هورمون شناسی، آندرولوژی و هماتولوژی تخصصی

آدرس: استان البرز، کرج، ابتدای بلوار طالقانی شمالی، بعد از بانک صادرات

تلفن تماس: 02634412158 – 02634471112

آزمایشگاه پاتوبیولوژی دکتر نجفیان

آزمایشگاه پاتوبیولوژی دکتر نجفیان

آزمایشگاه پاتوبیولوژی دکتر نجفیان، در سال 1378 تأسیس و اولین آزمایشگاه پاتوبیولوژی در مهرشهر کرج، می باشد. این آزمایشگاه دارای بخش های مختلف نظیر: پاتولوژی، سیتولوژی، پاپ اسمیر و … می باشد. بهره گیری از کادری تحصیل کرده، متخصص و با تجربه، در کنار برخورد مناسب با مراجعین؛ همچنین، استفاده از تجهیزات پیشرفته و فناوری های نوین سبب شده است این مجموعه به عنوان یکی از پیشنهادات ما در لیست بهترین آزمایشگاه در کرج قرار گیرد.

خدمات

 • قارچ و انگل شناسی
 • سیتولوژی و تست پاپ اسمیر
 • تفکیک سرم و آماده سازی نمونه
 • نمونه گیری سریع با استفاده از لوله های ونوجکت
 • نمونه گیری از اطفال و نوزادان با بهترین روش و در کوتاه ترین زمان
 • پاتولوژی، سرولوژی، بیوشیمی، ایمونولوژی، میکروبیولوژی، هورمون شناسی و هماتولوژی

آدرس: استان البرز، کرج، مهرشهر، بلوار ارام، رو بروی درب اصلی باغ سیب بعد از خیابان شهید رسولی

تلفن تماس: 02633303136

آزمایشگاه دنا

آزمایشگاه دنا

آزمایشگاه پاتوبیولوژی، ژنتیک و کلینیکال دنا، با هدف ارائه خدمات تشخیصی، تخصصی و فوق تخصصی در کرج تأسیس شد. بهره مندی آزمایشگاه دنا از کادری با تجربه و استفاده از دستگاه های مدرن و به روز دنیا و همچنین روش های جدید آزمایشگاهی در محیطی زیبا و آرام از ویژگی های این مجموعه است. خدمات آزمایشگاه دنا، در سه بخش کلی کلینیکال، پاتولوژی و ژنتیک ارائه شده و تمامی آزمایش ها مطابق به روز ترین استانداردهای بین‌المللی و کشوری با رعایت استانداردهای کنترل کیفی، انجام می شود. بنابراین، این آزمایشگاه یکی از معتبرترین آزمایشگاه ها در لیست بهترین آزمایشگاه در کرج می باشد.

خدمات

 • تست کرونا
 • غربالگری سندرم داون
 • تست های غربالگری دوران بارداری
 • تومور مارکرهای تشخیص انواع سرطان
 • چکاپ کامل (کبد، قند، میکروبی، کم خونی، هورمون، گوارشی و…)
 • تست های غیر تهاجمی تشخیص پیش از تولد، اختلالات کروموزومی NIPT
 • ارائه تست های تشخیصی، تخصصی و ضروری خانم ها و آقایان در تمام سنین
 • غربالگری بیماری های متابولیک نوزادان و انجام تست‌ های تخصصی و ضروری کودکان

آدرس: استان البرز، کرج، خیابان شهید بهشتی، بین چهارراه طالقانی و میدان شهدا، برج قائم. طبقه دوم

تلفن تماس: 02632213615 – 02632262819

آزمایشگاه پاتوبیولوژی امین

آزمایشگاه پاتوبیولوژی امین

آزمایشگاه پاتوبیولوژی امین، با به کارگیری کادری با تجربه و متخصص در زمینه ی آزمایشگاهی از یک سو، و استفاده از جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا از سوی دیگر، خدمات آزمایشگاهی خود را با کمترین هزینه و دقیق ترین نتایج در کوتاه ترین زمان ممکن به مراجعین خود ارائه می دهد. آزمایشات انجام شده در این مرکز مطابق به روزترین استانداردهای بین المللی و کشوری و رعایت استانداردهای کنترل کیفی انجام می شود. در آزمایشگاه پاتوبیولوژی امین، جهت حذف خطای انسانی، با استفاده از LIS در کلیه سیستم ها و اتصال به سرور در بستر شبکه، تمامی جواب ها و نتایج آزمایش ها به صورت خودکار به سیستم جوابدهی انتقال داده می شود. از این رو، این آزمایشگاه یکی از برترین ها در لیست بهترین آزمایشگاه در کرج می باشد.

خدمات

 • بانک خون
 • ارائه خدمات تشخیصی قبل از تولد (PND)
 • ارائه کلیه ی خدمات ژنتیک مربوط به ناباروری
 • خدمات غربالگری و تشخیصی بیماری­ های متابولیک
 • ایجاد بانک DNA، بانک سلول خون و بند ناف و بانک مایع آمنیون و …
 • هماتولوژی، سرولوژی یا تست آنتی بادی، سیتولوژی، سیتوژنیک و…
 • انجام تست های غربالگری بارداری، PAP SMEAR ،HPV GENOTYPING
 • پاتولوژی، انگل شناسی، خون شناسی، هورمون شناسی، بیولوژی مولکولی، میکروب شناسی
 • ارائه خدمات تشخیصی اکوکاردیوگرافی و سونوگرافی جهت شناسایی ناهنجاری ­های مادرزادی جنین

آدرس: استان البرز، کرج، بلوار دانش آموز، جنب بیمارستان قائم

تلفن تماس: 02632757401

آزمایشگاه ایران زمین

آزمایشگاه ایران زمین

آزمایشگاه ایران زمین، با هدف ارائه خدمات تشخیصی، کلیه ی آزمایش های تخصصی و فوق تخصصی را در راستای کمک به درمان بیماران ارائه می دهد. این آزمایشگاه مجهز به دستگاه ها، سیستم ها و اتوماسیون پیشرفته آزمایشگاهی است. همچنین، برخورداری از دانش و تجربه متخصصین آزمایشگاهی از دیگر نقاط مثبت این مجموعه است. از سوی دیگر، آزمایشگاه ایران زمین طرف قرارداد با کلیه بیمه های پایه و تکمیلی می باشد.

این آزمایشگاه جهت رفاه حال مراجعین و فراهم آوردن امکان دسترسی به جوابدهی سریع، اقدام به طراحی اپلیکیشن های جوابدهی آنلاین نموده است. بی شک این آزمایشگاه، یکی از آزمایشگاه های منتخب و مورد اطمینان در لیست بهترین آزمایشگاه در کرج می باشد.

خدمات

 • سرولوژی، بیوشیمی، هماتولوژی و تومور مارکرها
 • تست های انعقادی برای بیماری قلبی و قبل از جراحی
 • نمونه گیری از نوزادان و اطفال به صورت مجزا و در فضای شاد
 • خون شناسی، انگل شناسی، هورمون شناسی، میکروب شناسی
 • تشخیص تالاسمی و بیماری های عفونی (مانند: هپاتیت، HIV و …)
 • انجام آزمایش اسپرم با دستگاه های پیشرفته و انجام تست پروستات
 • آزمایش های قبل از بارداری و بارداری، غربالگری و آزمایش های دوران بارداری
 • تشخیص آزمایش های ایمونولوژی یا ایمنی از لحاظ حساسیت و بیماری های فصلی

آدرس: استان البرز، کرج، چهارراه طالقانی به سمت میدان شهدا، کنار گذر شمالی، جنب برج ارم، طبقه ی زیرین داروخانه دکتر عسگری

تلفن تماس: 02632231464

اقدامات لازم قبل از انجام آزمایش

جهت دستیابی به نتایج درست و صحیح، نیاز است قبل از انجام آزمایش اقداماتی را رعایت کنید. البته این اقدامات به نوع آزمایش تجویز شده توسط پزشک، دارد. معمولا پزشک این دستورالعمل ها را به شما توضیح می دهد، در غیر این صورت، می توانید از پرسنل و کادر آزمایشگاه اطلاعات قبل از نمونه گیری را کسب کنید. در بسیاری از آزمایش ها ناشتا بودن لازم نیست؛ اما در برخی دیگر، رعایت حالت ناشتا (حداقل هشت ساعت) بسیار با اهمیت بوده و بر نتایج خروجی تأثیر زیادی دارد.

اقدامات لازم قبل از انجام آزمایش

ذکر این نکته ضروری است که برای جلوگیری از تأثیرات گرسنگی بیش از حد بر نتیجه ی آزمایش ها، ناشتا بودن نباید بیشتر از شانزده ساعت طولانی شود. برخی از توصیه های کلی جهت انجام نمونه گیری و آزمایش های عمومی عبارتند از:

 • پرهیز از مصرف دخانیات تا دوازده ساعت قبل از آزمایش
 • در صورت انجام نمونه گیری مدفوع نیازی به ناشتا بودن نیست
 • پرهیز از رفتن به سونا و استخر تا دوازده ساعت قبل از انجام نمونه گیری
 • پرهیز از انجام فعالیت های ورزشی مانند دو، شنا و … تا دوازده ساعت قبل از نمونه گیری
 • ناشتا بودن؛ پرهیز از خوردن غذا، انواع مایعات و نوشیدنی ها، شکلات، میوه، جویدن آدامس، مصرف داروهایی به شکل شربت و … تا دوازده ساعت قبل از انجام آزمایش
 • حضور در آزمایشگاه حداقل نیم ساعت قبل از انجام نمونه گیری به منظور بر طرف شدن تنش ها و تأثیرات حاصل از پیاده روی یا ترافیک یا … در مسیر رسیدن به آزمایشگاه
 • ممنوع بودن فعالیت هایی که فرد را از حالت تعادل خارج می کند مانند: عصبانیت، ترس، استرس و … تا دوازده ساعت قبل از انجام آزمایش
 • قطع مصرف داروهایی که به طور مداوم مصرف می کنید طبق نظر پزشک تا دوازده ساعت قبل از انجام آزمایش و مطلع کردن آزمایشگاه از داروهای مصرفی

انواع نمونه ها و روش های نمونه گیری

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ظهور دستگاه های پیشرفته ی آزمایشگاهی، آزمایش روی انواع مختلفی از نمونه های گرفته شده از بدن انسان، انجام می پذیرد. در واقع، علاوه بر خون، نمونه های ادرار، مدفوع، بزاق، منی و حتی برخی بافت های بدن قابل آزمایش و بررسی هستند. برخلاف دسترسی آسان و طبیعی به برخی نمونه ها مثل ادرار، بزاق و … جهت تهیه ی برخی نمونه ها، روش های جراحی با استفاده از بی حسی یا بیهوشی استفاده می شود.

جالب است بدانید برخی آزمایش ها روی بیش از یک نوع نمونه قابل انجام هستند؛ مثلا آزمایش گلوکز هم روی نمونه ی خون و هم روی نمونه ی ادرار قابل انجام است؛ به همین جهت، هدف از انجام آزمایش باید توسط پزشک تعیین شود. برای روشن تر شدن موضوع روی مثال قبلی، گلوکز ادرار، تعیین کننده عفونت در ادرار یا اختلال در عملکرد کلیه است؛ اما، گلوکز در خون از نشانه های دیابت می باشد. در ادامه برخی از انواع نمونه و روش های نمونه گیری ارائه می شود؛ در حقیقت، اطلاع از روش نمونه گیری در هر آزمایش قبل از مراجعه به بهترین آزمایشگاه در کرج، میزان استرس فرد را به میزان قابل توجهی کاهش خواهد داد.

انواع نمونه ها و روش های نمونه گیری

 • نمونه خون: با استفاده از سرنگ از رگ های خونی گرفته می شود.
 • نمونه خلط: تأکید بر خروج خلط از ریه، صبح هنگام و ناشتا،بعد از چند نفس عمیق توسط خود فرد جمع آوری می شود.
 • نمونه بزاق: معمولا با استفاده از یک سواب (وسیله ای شبیه گوش پاک کن جهت نمونه گیری) جمع آوری می گردد.
 • نمونه برداری از بافت یا بیوپسی: با استفاده از سوزن یا با ایجاد یک برش کوچک در بافت مورد نظر انجام می شود.
 • نمونه مایع مغزی نخاعی: با استفاده از بی حسی موضعی و یک سوزن مخصوص، نمونه از میان مهره های کمر جمع آوری می شود.
 • نمونه مغز استخوان: استفاده از یک سوزن مخصوص که وارد استخوان می شود و البته قبل از آن بی حسی موضعی ایجاد می شود.
 • مایع منی: توسط خود آقایان جمع آوری و ظرف مدت حداکثر شصت دقیقه به آزمایشگاه داده می شود؛ قبل از آن به مدت دو روز نباید انزال اتفاق بیفتد.
 • نمونه مدفوع: در ظرف مخصوص و با رعایت دستورالعمل های آزمایشگاهی (مثل نخوردن برخی غذاها قبل از آزمایش و …) توسط خود فرد جمع آوری می شود.
 • نمونه ادرار: در ظرف مخصوص و طبق دستورالعمل های آزمایشگاه (مانند تمیز کردن ناحیه تناسلی و جمع آوری ادرار بعد از خروج قسمت ابتدایی و ..) و توسط خود بیمار جمع آوری می شود.
 • نمونه مایع آمنیوتیک: مایع آمنیوتیک، ماده ای که جنین را احاطه کرده و وظیفه ی حفاظت و تغذیه ی جنین در دوران بارداری را به عهده دارد، می باشد. با استفاده از روش آمنیوسنتز، یعنی وارد کردن یک سوزن بسیار ظریف و نازک از شکم به رحم خانم باردار، از مایع موجود در کیسه آمنیوتیک جمع آوری شده و برای تشخیص نقص های مادرزادی بررسی می شود.

کلام آخر

در دنیای امروز، امکان دسترسی به آزمایشگاه های مختلفی برای مردم فراهم شده است. انتخاب از میان آن ها امری دشوار است و معمولا فرد را دچار سردرگمی می کند. زیرا دستیابی به نتایج معتبر حاصل از آزمایش، بر روند درمان تأثیر بسزایی دارد و در صورت سهل انگاری در ارائه نتایج صحیح از سوی آزمایشگاه ها، می تواند فرد را از مسیر درست درمان دور کرده و سلامتش را به خطر بیاندازد.

به همین دلیل، سایت جراحتو سعی بر آن داشته تا فهرستی از بهترین آزمایشگاه در کرج را در اختیار شما عزیزان قرار دهد؛ از شما سپاسگزاریم که تا پایان این مقاله ما را همراهی کردید. در صورت داشتن سؤال و تمایل به دریافت مشاوره می توانید با شماره تلفن های مذکور تماس حاصل فرمایید.

5/5 - (41 امتیاز)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا