پزشکان

بهترین دکتر تعیین جنسیت در ایران【سال1401】❤️ + لیست 8 تایی

ما در این مقاله قصد داریم شما عزیزان را با بهترین دکتر تعیین جنسیت در ایران آشنا کنیم و اطلاعاتی ارزشمند در رابطه با فرزندآوری و تعیین جنسیت آن در اختیار شما قرار دهیم. همانطور که می‌دانید در گذشته تعیین جنسیت فرزند پیش از به دنیا آمدن آن کاری دشوار بوده است، اما با پیشرفت علم و تکنولوژی این امکان ایجاد شده تا نوع جنسیت فرزند در دوران بارداری مشخص گردد. با این وجود باز هم با پیشرفت علم و تلاش های پزشکان و دانشمندان امکاناتی فراهم آمده تا زوجین پیش از اقدام به بارداری نوع جنسیت فرزند خود را مشخص نمایند.

تعیین جنسیت و تاریخچه آن

بهترین دکتر تعیین جنسیت در ایران در رابطه با این موضوع چنین بیان می‌کند که جنسیت جنین از طریق کروموزوم های دریافت شده از پدر و مادر تعیین می گردد،  به این جهت که یک کروموزوم از پدر و یک کروموزوم از مادر به ارث برده می شود.

در رابطه با تعیین جنسیت و کروموزوم ها نکته قابل توجه این است که مادر همواره دارای دو کروموزوم x و پدر دارای یک کروموزوم x و یک کروموزوم y  می باشد. با تمام این تفاسیر بهترین دکتر تعیین جنسیت در ایران خاطر نشان می کند که جنسیت جنین از طرف پدر مشخص می شود، به این صورت که پدر دارای کروموزوم های x و y می باشد.

در رابطه با تاریخچه تعیین جنسیت باید گفت که این موضوع به دهه 1900 بر می گردد، که برای اولین بار کروموزوم های جنسی کشف شد. اولین تحقیقات بر روی کروموزوم های حشرات نر و ماده صورت گرفت تا به کمک آن ها دانشمندان به این نتیجه رسیدند که کروموزوم ها درست است که دارای هر دو جنس نر و ماده می باشند، با این وجود یک یا دو کروموزوم اضافه وجود دارد که در هر دو جنس برابر نمی باشد.  از آن زمان تا به امروز تجزیه و تحلیل های بسیاری بر روی حشرات و انسان ها صورت گرفته تا به تعیین جنسیت امروز دست یافتند.

تعیین جنسیت و تاریخچه آن

روش های شناسایی بهترین دکتر تعیین جنسیت در ایران

با در نظر داشتن به این موضوع که فرزندآوری و تعیین جنسیت آن امری بسیار مهم محسوب می شود. بنابراین بسیار حائز اهمیت می باشد که این اقدام را در دست متخصص و شخصی که مهارت بالایی در تخصص خود دارا می باشد، بسپاریم. با این وجود برخی از روش های شناسایی بهترین دکتر تعیین جنسیت در ایران را برای شما شرح می دهیم تا کمکی در این رابطه به شما نموده باشیم. از جمله روش های شناسایی بهترین دکتر تعیین جنسیت در ایران عبارتند از:

 • اولین روش در شناسایی بهترین دکتر تعیین جنسیت در ایران این است که در فضای مجازی جستجو نمایید، به این سبب که این فضا بسیار دقیق و نکته سنج می‌باشد و تمامی پزشکان متخصص تعیین جنسیت را برای شما مشخص می‌کند و مزایا و خصوصیات آن ها را شرح می دهد تا مخاطب طبق نظر شخصی خویش به یکی از این پزشکان متخصص مراجعه نماید.
 • احتمالا پیش از اقدام به تعیین جنسیت فرزند، شما نزد پزشک زنان رفته‌اید و اقدامات لازم را برای پیش از بارداری انجام داده اید، بنابراین به راحتی می توانید از بهترین دکتر زنان در تهران و یا بهترین  دکتر زنان در کرج و یا هر شهر دیگری در رابطه با بهترین دکتر تعیین جنسیت در ایران سوالات خود را بپرسید و از ایشان مشخصات پزشک مورد نظر را دریافت نمایید و به صورت حضوری به به آن جا مراجعه کنید.
 • یکی دیگر از روش های ساده ولی نتیجه بخش تحقیقات محلی و پرس و جو از اطرافیان و آشنایان در زمینه یافتن بهترین دکتر تعیین جنسیت در تهران و یا هر شهر دیگری می باشد.

دکتر طاهره مختاریان گیلانی

دکتر طاهره مختاریان گیلانی

دکتر طاهره مختاریان گیلانی متخصص سلامت باروری و ارشد مامایی می باشند. ایشان از دانشگاه علوم پزشکی شیراز عنوان دانشجوی برتر و ممتاز را کسب کردند. دکتر مختاریان گیلانی در سیزدهمین دوره جشن دانش و پژوهش تندیسی را از دانشگاه علوم پزشکی شیراز با موفقیت اخذ نمودند.

دکتر طاهره مختاریان گیلانی مدرک تخصصی سلامت و بهداشت باروری را از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران دریافت نمودند. همچنین ایشان دوره ارشد مامایی خود را در دانشگاه علوم پزشکی شیراز پشت سر گذاشتند.  دکتر مختاریان گیلانی فعالیت پژوهشی و آکادمی بسیاری را به ثبت رسانده اند که از جمله این فعالیت ها می توان به تالیف کتاب انتخاب جنسیت فرزند و رژیم غذایی در سال 1385، انتخاب جنسیت فرزند و مراقبت های بارداری و نیز روش های درمان ناباروری از طریق یوگا و استرس زایی در سال1399، سخنرانی های آنلاین در کنفرانس های بین المللی، بیش از 25 پژوهش و مقالات معتبر علمی بین المللی و دوره آموزشی مربی آمادگی دوران بارداری، کارگاه تست استرس، یوگا در بارداری و یوگا در آب، طراحی و سایکومتری ابزار کیفیت زندگی بعد از زایمان، مربی آموزشی بارداری زایمان برای دانشجویان مامایی و مربی دانشجویان مامایی درمانگاه های بهداشتی درمانی مرکز بهداشت شمال تهران اشاره نمود.

دکتر مختاریان گیلانی در کنگره های ایران و خارج از ایران در رابطه با روش های غیر تهاجمی و طبیعی انتخاب جنسیت فرزند قبل از بارداری حضور پررنگی را بر مقام آورده اند. با تمام این تفاسیر دکتر طاهره مختاریان گیلانی را می توانید از بهترین دکتر تعیین جنسیت در ایران به شمار آورد که ایشان بیش از 8000 مورد موفق در رسیدن به جنسیت دلخواه والدین را به انجام رسانده اند و همچنین 25 سال سابقه کار در زمینه تخصصی خویش را دارا می باشند.

خدمات دکتر مختاریان:

 • تعیین جنسیت
 • درمان بیماری های زنان
 • سلامت باروری
 • زایمان

آدرس مطب: تهران، سیدخندان، ابتدای سهروردی شمالی، خیابان شهید سلطانی( قرقاول سابق) پلاک نه، واحد چهار

شماره تماس: 02188536785 – 02188746152

دکتر نفیسه مویدنیا

دکتر نفیسه مویدنیا

دکتر نفیسه مویدنیا جراح و متخصص زنان، زایمان، نازایی و زیبایی می باشند. ایشان دوره پزشکی عمومی خود را با موفقیت در دانشگاه علوم پزشکی تبریز پشت سرگذاشتند و سپس مدرک تخصصی جراحی زنان و زایمان را از دانشگاه علوم پزشکی تبریز اخذ نمودند. دکتر مویدنیا دوران طرح خود را در استان قزوین، بویین زهرا، گیلان و صومعه سرا و کلینیک بعثت رشت به مدت دو سال پشت سر گذاشتند.

دکتر مویدنیا پس از گذراندن دوره طرح خویش و کسب تجارب بسیار درشهر رشت مطب شخصی خود را افتتاح نموده و به این طریق به مردم عزیز شهر رشت ارائه خدمات می دهند.

دکترنفیسه مویدنیا یکی از بهترین دکتر تعیین جنسیت در ایران محسوب می‌شوند که در زمینه تعیین جنسیت، جراحی زیبایی واژن و جراحی زیبایی لابیاپلاستی، درمان بیماری های مرتبط با زنان و زایمان، تخصص و مهارت بسیار بالایی را دارا می باشند و خدمات ارزشمندی را در اختیار مردم قرار می‌ دهند، از جمله این خدمات به شرح زیر می باشد:

خدمات دکتر مویدنیا:

 • تعیین جنسیت
 • جراحی زیبایی واژن
 • جراحی زیبایی لابیاپلاستی
 • تشخیص و درمان بیماری های مرتبط با زنان
 • انجام زایمان طبیعی و سزارین

آدرس مطب: رشت، چهارراه گلسار، روبروی داروخانه شبانه روزی گلسار، بن بست حق شناس، ساختمان پزشکان آبان، طبقه پنجم

شماره تماس: 01332135933 – 09910535869

دکتر مهری نصیری

دکتر مهری نصیری

دکتر مهدی نصیری جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی، میکرو، آی وی اف، هیستروسکوپی و لاپاراسکوپی می باشند. ایشان دوره پزشکی عمومی خود را در سال 1373 در دانشگاه علوم پزشکی مشهد به اتمام رساندند. دکتر نصیری به مدت دو سال یعنی تا سال1375 در شهر ماهنشان زنجان دوره طرح پزشک عمومی خود را سپری کردند و در آنجا مسئول درمانگاه شهر زنجان بودند.

دکتر مهدی نصیری دوره تخصصی جراحی زنان و زایمان را در دانشگاه علوم پزشکی تهران پشت سر گذاشتند و در بیمارستان روئین تن آرش دوره تخصصی خود را به اتمام رساندند. ایشان در سال 1379 بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان را از آن خود کردند.

دکتر مهدی نصیری با بیمارستان‌های متعددی قرارداد بستند که از جمله این بیمارستان ها شامل: بیمارستان ولیعصر، کلینیک پاستور، بیمارستان امام حسن مجتبی فومن می باشد و در حال حاضر دارای دو مطب در شهر رشت و فومن می باشند. نکته قابل توجه در رابطه با دکتر مهری نصیری این است که ایشان یکی از بهترین دکتر تعیین جنسیت در ایران محسوب می شوند که در زمینه زنان و زایمان و نازایی تخصص و مهارت بالایی دارند و بیش از ده هزار عمل سزارین و حدود چهار هزار عمل برداشت رحم را با موفقیت به اتمام رسانده‌اند. همچنین ایشان در مدت پنج سال اخیر حدود سیصد عمل هیسترکتومی با لاپاراسکوپی انجام داده‌اند و جراحی هایی بدون باز کردن شکم را با موفقیت به انجام رسانده اند و در درمان بیماران نازایی مهارت فوق العاده ای را دارا می باشند.

خدمات دکتر نصیری:

 • عمل هیسترکتومی
 • جراحی لاپاراسکوپی
 • هیسترکتومی و عمل جراحی بدون باز کردن شکم با اندوسکوپ
 • عمل سزارین
 • زایمان طبیعی بدون درد
 • درمان بیماری های نازایی
 • تشخیص و درمان انواع بیماری های زنان
 • درمان مشکلات پستان
 • تعیین جنسیت

آدرس مطب: رشت، چهارراه گلسار، نرسیده به پل بوسار، مجتمع پزشکی دانا، طبقه دوم، واحد26

شماره تماس: 01333123008 – 09116223693 – 09116538016

دکتر بهناز شرف الدین

دکتر بهناز شرف الدین

دکتر بهناز شرف الدین جراح زنان، زایمان، نازایی و آی وی اف و لاپاراسکوپی می باشند. ایشان دوره متوسطه خود را در شهر ساری در شمال ایران پشت سر گذاشتند و سپس دوره پزشکی عمومی خود را در دانشگاه علوم پزشکی ایران در شهر تهران سپری نمودند. دکتر شرف الدین مدرک تخصصی خود را در زمینه جراحی زنان و مامایی از دانشگاه علوم پزشکی ایران در شهر تهران دریافت نمودند.

دکتر بهناز شرف الدین پس از فارغ التحصیلی مدتی را در دانشگاه علوم پزشکی گیلان به عنوان عضو هیئت علمی دانشگاه گذراندند.

دکتر شرف الدین به منظور ارتقاء سطح علمی و ادامه تحصیل به کشورهای فرانسه، آلمان، اتریش و اردن سفر نمودند و مهارت ها و تجربه های بسیاری را در این سفر کسب کردند. لازم به ذکر است که دکتر بهناز شرف الدین در کشورهای خارجی دوره های تکمیلی فوق تخصصی جراحی لاپاراسکوپی، هیستروسکوپی و نازایی و ivf را سپری کردند.

از جمله سوابق پژوهشی و کاری دکتر بهناز شرف الدین می توان به عضویت ایشان در هیئت مدیره، مدیرعامل، مدیر گروه زنان، رئیس بخش های مختلف، مسئول فنی بیمارستان 200 تخت خوابه گلسار رشت اشاره کرد. دکتر بهناز شرف الدین از جمله بهترین دکتر تعیین جنسیت در ایران محسوب می شوند که در راستای جلب رضایت مراجعین تمام تلاش خود را به کار می گیرند و از جمله خدمات ایشان عبارتند از:

خدمات دکتر شرف الدین:

 • تشخیص و درمان انواع بیماری های زنان
 • درمان مشکلات پستان
 • تعیین جنسیت
 • آی وی اف
 • عمل هیسترکتومی
 • جراحی لاپاراسکوپی
 • هیسترکتومی و عمل جراحی بدون باز کردن شکم با اندوسکوپ
 • عمل سزارین
 • زایمان طبیعی بدون درد
 • درمان بیماری های نازایی

آدرس مطب: رشت، بلوار شهید انصاری، ابتدای بلوار نماز، ساختمان مارلیک، طبقه سوم

شماره تماس: 01333755315 – 01333755319

دکتر احمد ساعدی

دکتر احمد ساعدی

دکتر احمد ساعدی متخصص تغذیه و رژیم درمانی می باشند. ایشان پس از فارغ التحصیلی دوره پزشکی عمومی، در کنکور سراسری دکترای تخصصی رتبه دوم را از آن خود کردند و به خارج از کشور برای ادامه تحصیل اعزام شدند و دوره تخصصی خود را در دانشگاه نیوکاسل استرالیا پشت سر گذاشتند. دکتر ساعدی در سال 1376 در کنکور سراسری کارشناسی ارشد علوم پزشکی، رتبه اول را کسب کردند و به مدت یک سال برای اخذ فلوشیپ تخصصی تغذیه در دانشگاه سیدنی مشغول تحصیل و فعالیت های علمی شدند.

دکتر احمد ساعدی فعالیت های پژوهشی بسیاری را انجام داده اند که از جمله این فعالیت ها عبارتند از: عضویت در هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران( دانشیار دانشکده تغذیه)، عضویت در انجمن تغذیه استرالیا و عضو هیأت مدیره انجمن تغذیه ایران(اتا)، استاد برگزیده دانشگاه علوم پزشکی تهران، استاد افتخاری دانشگاه سیدنی استرالیا و انتشار و چاپ بیش از 11 عنوان کتاب و 42 عنوان مقاله بین المللی در حوزه تغذیه و رژیم شناسی وهمچنین برگزیده به عنوان جوانترین استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال 1388 می باشند.

دکتر احمد ساعدی از جمله بهترین دکتر تعیین جنسیت به حساب می آیند که مدیر گروه تغذیه سلولی و مولکولی دانشکده تغذیه و رژیم شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشند و دارای سابقه فعالیت در زمینه مشاوره تغذیه از سال 1388 و نیز دارای سابقه فعالیت آموزشی و پژوهشی در زمینه تغذیه می باشند.

دکتر ساعدی در سال 2007 میلادی، جایزه بهترین پژوهشگر جوان از طرف انجمن قفسه سینه آمریکا و در سال 2012 میلادی جایزه بهترین مقاله تحقیقی چاپ شده توسط انجمن پزشکی سنگاپور را از آن خود کردند.

لازم به ذکر است که دکتر ساعدی سوابق مشاوره ای بسیاری در در کارنامه عملی خود به ثبت رسانده اند که شامل موارد زیر می باشد:

 • فعالیت مشاوره تغذیه ای در کلینیک ویژه اعضای هیأت علمی بیمارستان شریعتی تهران از سال 1388 تا سال 1391
 • فعالیت مشاوره تغذیه ای در پلی کلینیک تخصصی بیمارستان شریعتی تهران (درمانگاه داستانی از سال 1392)
 • کارشناس مهمان بیش از یکصد برنامه تلویزیونی در حیطه تغذیه در شبکه های مختلف تلویزیونی کشور
 • مشاوره تغذیه برای افراد مبتلا به چاقی ، لاغری ، دیابت ، دیابت بارداری ، کبد چرب ، بیماری های گوارشی ، بیماری قلبی و عروقی ،

خدمات دکتر ساعدی:

 • رژیم چاقی
 • رژیم بیماران قلبی
 • رژیم دوران شیردهی
 • رژیم بیماران سرطانی
 • تعیین جنسیت فرزند
 • رژیم کبد چرب
 • رژیم قبل از بارداری
 • رژیم لاغری
 • مشاور تغذیه
 • تغذیه دوران بارداری

آدرس مطب: تهران، امیر آباد شمالی، روبروی بیمارستان شریعتی، کوچه یکم( شکرالله)، پلاک 134، ساختمان پزشکان سبز امیرآباد، طبقه سوم

شماره تماس: 02188335006

دکتر مریم عطائی

دکتر مریم عطائی

دکتر مریم عطائی جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی می باشند که در سال 1353 دیده بر جهان گشودند. ایشان مدرک پزشکی عمومی خود را از دانشگاه علوم پزشکی ایران اخذ نمودند. دکتر عطائی در آزمون سراسری نهایی دانشگاه علوم پزشکی ایران، رتبه دوم را کسب نمودند.

دکتر مریم عطائی رشته جراحی زنان و زایمان را در سال 1378 در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران آغاز کردند و همچنین فعالیت خود را در بیمارستان طالقانی زیر نظر دانشگاه شهید بهشتی شروع کردند. دکتر عطایی دارای سابقه پژوهش در رشته ناباروری در پژوهشکده رویان و سابقه کار و جراحی در استان‌های تهران و خوزستان را دارا می باشند و با تمام این تفاسیر دکتر مریم عطائی را می توان یکی از بهترین دکتر تعیین جنسیت در ایران به شمار آورد که در راستای جلب رضایت عموم مردم نهایت تلاش خود را به کار می گیرند.

خدمات دکتر عطائی:

 • تعیین جنسیت با روش IUI در کلینیک بیمارستان‌ تهرانپارس
 • تعیین جنسیت با لقاح مسئول مصنوعی در مواردی که والدین قصد صد درصدی تعیین جنسیت خاصی دارند.
 • از بین بردن زگیل های تناسلی بدون نیاز به بی‌حسی
 • انجام پاپ اسمیر به روش Thin-Prep در موارد مشکوک به زگیل تناسلی یا سرطان رحم و سرویکس
 • انجام نمونه برداری اندومتر بدون درد و بی حسی در مورد خونریزی های غیر طبیعی بانوان
 • ارائه کتاب های آموزشی پمفلت به خانم های باردار و غیر باردار
 • مشاوره قبل از بارداری
 • لیزر واژینال
 • لابیاپلاستی، جراحی ترمیمی، تزریق چربی به لابیاها
 • روشن سازی و جوانسازی لابیا‌ها با کربوکسی تراپی

آدرس مطب: تهران، بلوار ارتش، نرسیده به مینی سیتی، جنب کوچه هاشم ازگلی، ساختمان میلاد، بلوک یک، واحد 9

شماره تماس: 02122490461

دکتر غزاله موسوی زاده

دکتر غزاله موسوی زاده

دکتر غزاله موسوی زاده متخصص زنانوزایمان ونازایی و آی وی اف می باشند. ایشان در سال 1369 در شهر مشهد متولد شده اند. دکتر موسوی زاده دوره پزشکی عمومی را در دانشگاه علوم پزشکی مشهد سپری نمودند. دکتر غزاله موسوی زاده در سال1382 مدرک تخصصی زنان و زایمان خود را از دانشگاه علوم پزشکی مشهد کسب کردند. ایشان هم اکنون دارای شانزده سال سابقه کاری می باشند و بر همین اساس یکی از بهترین دکتر تعیین جنسیت در ایران محسوب می شوند.

دکتر غزاله موسوی زاده در سال 1389 مدرک فلوشیپ نازایی خود را از بیمارستان صارم از پژوهشکده علمی صارم دریافت نمودند و از سال 1389 تاکنون در زمینه های IVF و نازایی بیمارستان ها طرف قرارداد می‌باشند.

لازم به ذکر است که دکتر غزاله موسوی زاده دارای گواهینامه های بسیاری دیگر نیز می باشند که شامل: گواهی لاپاراسکوپی دانشگاه علوم پزشکی تهران، گواهی سونوگرافی دانشگاه علوم پزشکی تهران و گواهی هیستروسکوپی دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشند و در یمارستان های بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی صارم، بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی پیامبران و بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی تندیس جردن مشغول خدمترسانی می باشند.

خدمات دکتر موسوی زاده:

 • تعیین جنسیت جنین
 • عمل لاپاراسکوپی
 • مراقبت های دوران بارداری
 • سونوگرافی واژینال
 • IVF( آی وی اف)
 • عمل ترمیمی زنان
 • انجام سزارین
 • هیستروسکوپی
 • زایمان طبیعی

آدرس مطب: تهران، شهران جنوبی، نبش قدس، پلاک 12، طبقه سوم ، واحد 9

شماره تماس: 02144328244

تعیین جنسیت به چند روش انجام می شود؟

بهترین دکتر تعیین جنسیت در ایران در رابطه با تعیین جنسیت و روش های دستیابی به فرزند دلخواه چنین بیان می کند: در صورتی که تمایل به انجام تعیین جنسیت پیش از بارداری را دارید، بسیار ضروری می باشد که این عمل را از دو الی سه ماه قبل از اقدام به بارداری انجام دهید. از جمله روش های توصیه شده توسط بهترین دکتر تعیین جنسیت در ایران برای انجام تعیین جنسیت جنین به شرح زیر می باشد:
اولین راه برای دستیابی به تعیین جنسیت جنین این است که پیش از اقدام به بارداری، سونوگرافی های واژینال به منظور شست و شوی واژن، تعیین زمان مقاربت و تعیین زمان تخمک گذاری صورت گیرد.

یکی دیگر از روش های تعیین جنسیت جنین آی یو آی(IUI) می باشد که در این روش بهترین دکتر تعیین جنسیت در کرج اسپرم های پدر را جداسازی می نماید و سپس آن ها را شستشو می دهد و در نهایت به داخل رحم خانم تلقیح می کند تا در تعیین جنسیت جنین تاثیر گذار باشد.

از روشهای موثر و نتیجه بخش دیگر برای تعیین جنسیت جنین می توان به آی وی اف(IVF) اشاره کرد.  این روش تا 99 درصد نتیجه بخش می باشد.  به این صورت که لقاح کاملا آزمایشگاهی می باشد و جنین پسر یا دختر را طبق سلیقه پدر و مادر در رحم مادر می کارند.  تنها نکته حائز اهمیت در روش آی وی اف این است که شرایط استرس زا و پر تنش بر روی این عمل تاثیر گذار می باشد و ممکن است نتیجه را بر عکس نماید. بنابراین بهترین دکتر تعیین جنسیت در ایران به شما توصیه می‌کند که در زمان انجام چنین روشی هیچ گونه تنش و استرس ای را به خود راه ندهید.

تعیین جنسیت به چند روش انجام می شود؟

کلام آخر 

از شما عزیزان سپاسگزاریم که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید، سایت جراحتو سعی بر این داشته تا شما را با بهترین دکتر تعیین جنسیت در ایران آشنا کند و اطلاعاتی در زمینه فرزند آوری در اختیارتان قرار دهد. امیدواریم مطالب گفته شده برای شما مفید واقع شده باشد. لازم به ذکر است که در صورت داشتن سوال و یا مشاوره با شماره های ذکر شده تماس حاصل فرمایید.

5/5 - (8 امتیاز)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا